Ľudová hudba je čoraz viac vyhľadávanejšia

Sú to pesničky, ktoré každý veľmi dobre pozná aj v podvedomí. Spia kdesi v zadnej časti našej mysle, kým nezaznejú odniekiaľ prvé tóny a nám sa v mysli vynoria celé melódie a texty slovo po slovu. Taká je naša ľudová hudba. A aj keď si mnohí púšťame v prehrávači čosi iné, kdekoľvek zaznie ľudová hudba, rozpoznáme ju a máme chuť sa baviť. Takáto hudba sa nepovažuje za modernú, no čoraz viac je možné ju počuť v dnešných piesňach, či už sú zakomponované len niektoré jej prvky, hudobné nástroje, rôzne remixy alebo sú jednoducho prespievané popové a rockové pesničky do ľudovej podoby.

ľudová hudba
Stačí pár tónov a o náladu je postarané. Taká je ľudová hudba.

Ľudová hudba a jej definícia

Ľudová hudba má zvýrazňovať tradičné hudobné nástroje, zdôrazňovať prvky, melódiu a náladu domáceho folklóru. Tradičná ľudová hudba je na svete skoro tak dlho ako hudba sama o sebe, no slovo „ľudová“ sa začalo používať až po roku 1800. Môže byť ťažké ju úplne presne definovať, no existuje niekoľko spoločných charakteristík, ktoré pomáhajú definovať tento hudobný žáner. „Ľudová“ sa automaticky spája so synonymom „stará“. Typicky mala neznámych laických skladateľov a tieto piesne spievali miestni ľudia a posúvali si ich z generácie na generáciu. Môžete si predstaviť tradičnú ľudovú hudbu ako hudbu bežného, často chudobného ľudu. Spievalo sa o bežných a pravdivých životoch ľudí, príbehy v jazyku, ktorému všetci rozumeli. Ľudová hudba spoločne spája ľudí takým spôsobom, ktorý má spoločnú kultúru a históriu, než len akýmsi zábavným spôsobom. Takáto hudba sa líši od krajiny ku krajine práve preto, že je úzko spätá s kultúrou a históriou danej krajiny. Ideálny čas na spoznanie folku a histórii cudzej krajiny je napr. aj počas dovolenky. Ľudové pesničky sú tiež vysoko žiadané na rôznych oslavách a čoraz viac aj na svadbách. Mnohí si takto chcú pripomenúť svoje korene, na ktoré sú právom hrdí.

ľudová hudba
Slovenská ľudová hudba sa teší obľube aj vo svete.

Folk v móde

S ľudovou hudbou sa spájajú aj ľudové príbehy, ľudový tanec, aj ľudové oblečenie, kroje, prípadne len jeho prvky ako vyšívané farebné a kvetinové ozdoby na šatách alebo doplnkoch, kabelkách, opaskoch a pod.