Lymská borelióza

Takmer všetci z vás už určite počuli o lymskej borelióze. Borelióza je infekčné ochorenie, ktoré sa vyskytuje nie len u ľudí, ale môže postihnúť aj zvieratá. Infekciu prenášajú najmä kliešte, ktoré sa v prírode vyskytujú približne od marca do novembra.

Ako sa borelióza prejavuje

Kliešte sú malé škaredé potvory, ktoré žijú najmä v tráve, lesoch, záhradách. Baktéria, ktorú niektoré kliešte prenášajú a kvôli ktorým borelióza vzniká, sa nazýva Borrelia burgdorferi. Infekcia prebieha dosť zdĺhavo, pretože baktérie sa množia pomaly. Preto borelióza môže pretrvávať aj niekoľko rokov a to hlavne vtedy, ak sa nediagnostikuje včas.

Diagnóza sa určuje na základe krvných testov a to na nejaký podnet. Tým je väčšinou červený kruhovitý fľak, ktorý sa u väčšiny ľudí postihnutých boreliózou prejaví ako príznak prvého štádia infekcie. Červená škvrna je v strede vyblednutá a je bezbolestná. Prvé štádium sa však môže prejaviť aj únavou, bolesťou svalov a kĺbov, preto podozrenie na boreliózu nie je také veľké. V druhom štádiu, už borelióza môže mať vplyv aj na srdce – porucha srdcového rytmu, ďalej sa môže prejaviť poruchou zraku, postihuje nervovú sústavu, spôsobuje pálenie pokožky a podobne. V treťom štádiu sa borelióza môže prejaviť zápalom mozgových blán, poškodením obličiek, pečene, srdca …

Borelióza
Borelióza číha hlavne vo vysokej tráve

Liečba a prevencia

Borelióza sa lieči antibiotikami a dĺžka liečby závisí od toho, v akom štádiu sa borelióza nachádza. Všeobecne však platí, že čím skôr sa infekcia diagnostikuje a nasadia sa lieky, tým je liečba úspešnejšia. Je veľmi dôležité, aby človek dbal na prevenciu.

Keď sa chystáte do lesa alebo na miesta s vysokou trávou, mali by ste v prvom rade použiť repelent a v druhom zvoliť vhodné oblečenie. Teda dlhé nohavice, najlepšie zastrčené do ponožiek (v lese na vás módna polícia striehnuť určite nebude), alebo s patentom, ďalej dlhý rukáv, vyšší golier, čiapku alebo klobúk. Po príchode z prírody je potrebné dôkladne sa osprchovať a dobre sa prezrieť, či sa na vás náhodou nejaký kliešť predsa len nezakvačil. Čím skôr ho lokalizujete, tým lepšie.

Ako správne vybrať kliešťa

Kliešť sa vyťahuje špeciálnou pinzetou. Treba ho uchopiť za hlavičku čo najbližšie pri koži, trochu potočiť a potiahnuť. Ak by náhodou hlavička ostala dnu, zájdite na chirurgiu. Použiť sa môže aj rozdvojený háčik, ktorým kliešťa podoberiete. Potočíte a vytiahnete. Po vytiahnutí je potrebné miesto uhryznutia vydezinfikovať napr. jódom. Na kliešťa nedávajte krém ani olej. Kliešť sa začne dusiť a do krvi môže vypustiť zárodky prenášaných chorôb. Borelióza môže byť zákerná, preto ju nepodceňujte. Viac info o tejto téme nájdete na stránke modrykonik.cz