Flobertky ako zbrane pre výcvik a zábavu

Flobertky sú palné zbrane, pri ktorých sa používajú náboje s okrajovým zápalom. Svoj názov dostali podľa francúzskeho vynálezcu v oblasti pušiek Louisa Floberta, ktorý ako prvý vyrobil náboj s okrajovým zápalom. Tieto zbrane majú zápalnú zložku uloženú v dutom dne nábojnice, preto musia mať flobertky úderník mimo svoju os. Flobertkové revolvery a pušky sa vyrábajú z vysoko odolných tepelne spracovaných ľahkých zliatin a dielov, ktoré tak zaručujú dlhú životnosť.

Ich história sa však nevyvíjala rovnako v Európe a v Spojených štátoch. Pre Američanov bola totiž príliš slabá. V Európe si ju však obľúbili najmä kvôli jej lacnejšiemu spracovaniu a využitiu na strelniciach, salónoch či v šľachtických vilách. Používala sa aj na lov drobnej zveri a vtákov, preto časom dostala prezývku „vtáčnica“.

flobertky
Prvé flobertky sa používali pre zábavu šľachticov

Kde sa flobertky využívajú a aké strelivo používajú?

Najväčšou výhodou flobertiek je vysoká bezpečnosť, kvôli čomu sa využívajú najmä ako zbrane pri výcviku. Zároveň sa technicky veľmi podobajú s klasickými revolvermi (a puškami), preto sa hodia najmä ako „predohra“ pre budúcich majiteľov revolverov. Flobertky sú vhodné aj pre juniorov a bežných užívateľov, ktorí zbraň plánujú používať len v rámci voľného času ako zábavku – spojenú s vyššou bezpečnosťou.

Flobertkové zbrane nájdete väčšinou v dvoch prevedeniach, a to v kalibri 4 a 6 milimetrov. Tieto kalibre sa od seba príliš nelíšia. V niektorých krajinách natrafíte aj na 9mm. Do flobertiek sa nabíjajú špeciálne náboje, ktoré sa skladajú zo štyroch častí, a to z projektilu a nábojnice, v ktorej sa nachádza výmetná náplň a zápalná zložka. Tieto náboje fungujú na princípe okrajového zapaľovania. Väčšinou sa jedná o brokové náboje.

flobertky
Flobertky sa používajú aj ako príprava pre majiteľov revolverov

Flobertky a legislatíva

Flobertky sú podľa zákona dostupné pre každú fyzickú či právnickú osobu, ktorá dovŕšila 18 rokov a je v plnom rozsahu spôsobilá na právne úkony. Majoritná časť flobertiek spadá do zbraní kategórie „D“. Zbrojný preukaz pri nich teda nie je potrebný. Niekoľko povinností vás však neminie. V prípade, ak nadobudnete flobertku kategórie C (teda s energiou strely nad 7.5J), musíte to nahlásiť policajnému útvaru podľa miesta vášho pobytu. Zároveň zbraň musíte do siedmich dní predložiť zbraň na zaevidovanie. Pre voľnopredajné flobertky s energiou strely do 7.5J (kat. D) to neplatí.

Čo sa ešte legislatívy a zhotovenia zbrane týka, flobertky kalibru 6mm musia mať delený valec. Dôvodom je, že pri nedelenom valci ju môžete ľahko prerobiť na malorážku.